fbpx

Az élet áramlása és az éneklés – 2. éneklecke

Szerző: | ápr 19, 2016 | Minitanfolyam | 0 hozzászólás

Ez a második része az Elméleti és gyakorlati Énekleckék Lépésről Lépésre 6 részes sorozatának.Fontos, hogy ne csak olvass, de próbáld is ki a gyakorlatokat, minél többször! Az igazi énektudás csakis TAPASZTALATOK szerzése útján jön létre!

A cikkben lejátszható hanganyagot is találsz.

Hogyan lesz a hangod élő?

Most foglalkozni fogunk egy kicsit azzal, hogy mi az, ami segíti az éneklésedet, és mi az, ami akadályozza. Ez a megismerés oda fog vezetni, hogy tudatosan tudjuk választani mindazt, ami segíti az élő énekhang kialakulását, és tudatosan eltávolítjuk az útból mindazokat a dolgokat, amik akadályozzák azt, hogy hangunkban élet legyen.

Megint csak arra fogsz rájönni, hogy ez sokkal könnyebb, és egyszerűbb, mint ahogy valaha is gondoltad volna.

Tehát, mitől lesz az éneklésed élő? Attól, ha az élet-áramlásaid élők! És most jön a millió dolláros kérdés: miről ismerszik meg az, hogy valami élő, vagy élettelen?

A válasz egyszerű. 🙂

Mi különbözteti meg az élőt és a nem élőt egymástól? Mi minden élőnek a közös nevezője?

Hát a MOZGÁS!

Az élő mozog, áramlik, a nem élő pedig merev, mozdulatlan, vagy le van rögzítve. Ezt az alapelvet nagyon jól tudod használni az élet minden területén, vagy a mozgásban, sportban is, de nagyszerűen használható az éneklésben is, hiszen az éneklés is a mozgáson, mozgatáson alapszik. Mozdítjuk a levegőt, mozdulnak a hangszalagok, mozdulnak a beszédért felelős izmok, a mimikai izmok, sőt, mozgásba lendül a lelkünk, a képzeletvilágunk, az egész testünk...

Megakadt áramlás - megakadt élet

HANGDALA ÉNEKTANFOLYAM – NEM CSAK BÁTRAKNAK!

Ha pedig megakad bennünk az élet áramlása, mit történik? Azonnal megfigyelhető ez is: valamelyik testrészünk, izomcsoportunk, vagy akár az egész testünk merevvé válik, lerögzül, megszűnik mozogni, és ellenáll az áramlásnak, nem-áramlóvá válik.

Csakis akkor számíthatsz arra, hogy élő legyen az énekhangod, ha élő a tested, a légzésed, és ha nem merevszenek be a nyakizmaid például, vagy a nyelved, ha a lágyszájpadlásod (a kemény szájpadlás mögött) is rugalmasan engedékeny, és engedi, hogy a hang a fejbe is felmenjen, és ott is zenghessen, és az arcizmaid, a mimikai izmaid is lazán engedik, hogy a hang megszólaljon, és nem állnak ellen azzal, hogy megfeszülve tartod őket.

Jó - kérdezheted - de hogyan biztosíthatod, hogy annak, ami áramló kell, hogy legyen, és energikus, az az lehessen, és annak, aminek engednie kéne a hangokat megvalósulni - ez különösen érvényes a magas hangokra is, de a mélyekre is - az lazán engedjen, és ne pedig befeszülve akadályozzon?

Ha megakadt, mozdítsd meg és újra élő lesz

A módszer nagyon egyszerű! Ha hangadás közben meg tudod mozdítani finoman a törzsedet, a nyakadat, az állkapcsodat, a nyelvedet, akkor ezzel a mozdulattal el is kezdted kilazítani őket. Ugyanis nem tudod ezeket egyszerre befeszíteni és finoman mozgatni. Vagy egyik, vagy másik van érvényben.

És hogyan érem el - kérdezheted - hogy a légzésem szenvedélyesen áramló legyen, de sosem durva, és mindig a megfelelő mértékben legyen energikus, vagy éppen tovaszálló, elengedő?

Nos, a módszer, amit most tanítok Neked, univerzálisan használható, és ha megfigyeled a nagy szólistákat videókon, felvételeken, MINDEGYIK kivétel nélkül alkalmazza ezt a fantasztikusan jól működő eszközt.

Egy nagy titok, amit minden sztár használ

Tenger hullamzasa

Ahogy izmainknál egy piciny, finom mozgatás az, amivel bármelyik testrészünket kiszabadíthatjuk a berögzült állapotból, és újra élettel tölthetjük meg mozgásunkat, úgy a légzésünknél is a mozgás lesz az, ami segít.

Hogyan vigyünk mozgást a légzésbe, hiszen az eleve mozgás? Nos, a következő dolog valóságos CSODÁKAT tesz mind a légzéseddel, mind a hangoddal, a hangszíneddel, és az előadói szuggesztivitásodat is az égbe tudja emelni.

Az eszköz, amit mostantól minden hangban, minden dallamban használhatsz ez:

Sose legyen az éneked dinamikai (azaz hangerő) hulláma egyenes vonalú, mindig vigyél a hangodba vagy erősödést, vagy halkulást, de a hangerő legyen mindig finom mozgásban!

Az áramlás gyakorlata - mindenképpen élj vele!

==Rejtett tartalom==

Válj taggá!

A tartalom megtekintéséhez, meghallgatásához be kell lépned az oldalra felhasználóneveddel, jelszavaddal!

Ha még nem regisztráltál, itt ingyen megteheted, Tagként rengeteg HangDala Énektanulási anyagot kapsz!

Csatlakozz az Egymillió Boldog Énekhang Közösségéhez!

============

A következő lecke tartalmából:

De mi az a szerv, ahol a hangot magát előállítjuk? Mi az, ami rezegni kezd, amikor a levegőt élő áramlásba hozzuk, és hogyan működik? Milyen hangokat tudunk kicsalni e szervünk segítségével magunkból? Erről fog szólni a 3. gyakorlati és elméleti lecke, amit az otthoni énektanulásodhoz használhatsz!

A Zene legyen Veled!

Fekete-Kiss Sándor énektanár
A HangDala énekmestere

0 hozzászólás

Szólj hozzá!

s2Member®

Pin It on Pinterest

Share This